Potrava
Cieľom každého chovateľa je mať zdravého jedinca, poprípade chovný pár, schopný odchovať zdravé potomstvo. Na zdravie operenca môže vplývať aj výživa.
Papagáj vo voľnej prírode sa nakŕmi poďľa toho, čo aktuálne potrebuje. Bohužiaľ v zajatí to nie je možné, pretože sú odkázaný na kŕmenie chovaťeľov. Preto sa snažím, aby potrava bola čo najpestrejšia a aby obsahovala veľkú škálu vitamínov. Okrem základného krmiva, ktoré obsahuje: čiernu slnečnicu, páskovanú slnečnicu, bielu slnečnicu, ovos, proso, kardy a lesknicu im treba poskytnúť aj niečo viac.
Každý chovateľ by mal svojim miláčikom daváť aspoň 3-krát do týždňa zelené krmivo, ako púpava, mlieč, listy z vŕby... Hneď ako na jar vyrastie púpava, tak ju dávam mojim papagájom až do neskorej jesene, keď už prestáva rásť. Ale dávam im niekedy aj mlieč a listy z vŕby, čo je taký prírodný odčervovací produkt.
Na jar, asi okolo 20.3 začnem dávať papagájom vaječnú zmes. Je to zmes z nastrúhaného vajca a mrkvy, do ktorej je pridaná ešte strúhanka alebo suchá vaječná zmes, ktorá sa da kúpiť na burze. Podporuje to papagáje k páreniu a majú dostatok vitamínov, aby mala samica z čoho vytvoriť vajíčko. Zmes prestanem dávať, ak vidím, že samica už natvrdo sedí. Túto zmes opať podávam, keď sa vyliahnú mladé a dávam ju dovtedy, dokedy niesú mláďatá veľké a vedia sa sami najesť.
Na jeseň a na zimu, keď už nie je zeleného krmiva toľko im robím rôzne zeleninové a ovocné šaláty, podľa toho, čo mám ešte v záhrade. Moji papagáji majú veľmi radi pór, čo je aj dobre, pretože má v sebe odčervovacie látky. Samozrejme im pridávam do šalátov papriku, rajčiny, šaláť, uhorku, mrkvu ak je k dispozícii tak aj hrozno. Prídávam aj rôzne druhy orechov, aby si papagáje mali možnosť vytvoriť si malé tukové zásoby, ktoré ich chránia pred chladom.
Samozrejme nie len krmivo je pre papagáje dôležité. Každý deň musia mať čistú vodu, najlepšie zo studne, kde nie sú pridané žiadne chemické látky. Ďalej je pre nich potrebné aj slnečné žiarenie, pretože to im dodáva vitamín D, ktorý veľmi potrebujú na farbu peria a zdravie peria. Ja mám voliéry otočené smerom na východ, pretože počas leta majú cez najväčší úpäk tieň a v zime majú počas chladných rán hneď slnečné svetlo, ktoré ich trochu zohreje. Pre papagáje je potrebné, aby si o niečo brúsili zobák a preto im dávam sépiové kosti a grit. Obsahujú veľa vitamínov na zdravé perie a aby bol jedinec celkovo zdravý. Grit je potrebný najmä pre samice na vytvorenie škrupiny vajca.